Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Milli Eğitim Bakanlığı için hazırladığı yeni tebliğe göre, okul öncesi ve 1. sınıftaki öğrenciler pozitif olsa da eğitim devam edecek. Pozitif olan öğrenci ya da öğretmen 2 saatte bir kontrol edilecek.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yüz yüze eğitime ilişkin yeni bir uygulama tebliği hazırlandı.

TÜM ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMEN TEMASLI KABUL EDİLECEK

İlkokul 1. sınıflarda ve okul öncesi yüz yüze eğitimin başlamasıyla en çok merak edilen, olası bir vaka durumunda nasıl bir prosedür uygulanacağı konusuydu.
Haber Global’in haberine göre; olası bir vaka durumunda sınıftaki tüm öğrenciler ve öğretmen temaslı kabul edilecek.

14 GÜN EĞİTİME DEVAM KARARI

Sınıfta bir vaka tespit edildiğinde, sınıfta maske ve sosyal mesafe kuralına uyuluyorsa öğrenciler temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca eğitimlerine devam edebilecek. Teneffüslerde ise temaslı öğrencilerin diğer sınıflardan ayrı tutulması sağlanacak.
Ana okulunda pozitif vaka çıkması halinde ise, öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca evde izolasyonda olmaları sağlanacak.

ÖĞRETMENLER TEMASLI OLARAK EĞİTİMİ SÜRDÜRECEK

Yine bir öğretmenin koronavirüse yakalanması halinde, tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek, maske ve mesafe kuralına uyarak okuldaki eğitime devam edecek.
İkinci ya da üçüncü vakaların tespitinde ise öğretmenler yakın temaslı kabul edilecek ve 14 gün izolasyonları sağlanacak.

HER 2 SAATTE BİR KONTROL EDİLECEKLER

Öğrenciler arasında vaka sayısı artması durumunda da, semptom taraması yapılacak. Her 2 saatte bir okul tarafından öğrencilerin ateşi ölçülecek, semptom belirlenen öğrenciler sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.