RTÜK, CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili açıklamaları gerekçesiyle KRT TV’ye idari para cezası kesti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay’ın katıldığı programda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili açıklamaları gerekçesiyle KRT TV’ye idari para cezası uyguladı.

RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üst kurul, KRT TV’de yayınlanan “Şimdiki Zaman” programı hakkındaki uzman raporunu inceledi. RTÜK, “Kullanılan bazı ifadelerin, kurum ve kişileri eleştirmenin ötesinde küçük düşürücü ve itibarsızlaştırıcı nitelikte olduğunu” savunarak yayıncı KRT’ye idari para cezası uyguladı.

Ayrıca Tele 1 kanalındaki “Ankara Rüzgarı” programına konuk olarak katılan Rifat Serdaroğlu’nun ifadeleriyle ilgili bu kanala da idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Üst Kurul, “Camdaki Kız” dizisi nedeniyle 6112 sayılı Kanun’da belirtilen “manevi değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ve “kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” maddelerinin ihlali gerekçesiyle Kanal D’ye idari para cezası verilmesine karar verdi.