DÜNYA GÜNDEM HABER ANALİZ MANŞET ORTADOĞU POLİTİKA

“İki dostumuz var, onlar da birbiriyle savaşıyor.”

ABD seçimleri öncesi hem Kürtler hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında olumlu ifadeler kullanan Donald Trump’a, seçimlerden zaferle çıkmasının ardından, vaatlerine yönelik ilk hatırlatma geldi. IŞİD işgaline karşı savaşan Suriye Demokratik Güçlerinin en önemli unsuru Demokratik Birlik Partisi PYD’nin Lideri Salih Müslim, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’a Kürtleri destekleme çağrısı yaptı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]P[/mks_dropcap]YD Lideri Salih Müslim’in ‘Kürtleri destekleme’ çağrısından önce ABD başkanı Donald Trump’ın Türkiye ve Kürtler hakkındaki görüşlerini hatırlamakta yara var. Zira ABD seçimleri öncesi New York Times’a verdiği röportajda ilginç ve bir o kadar önemli  ifadeler yer alıyor.

NY Times’tan David Sanger ve Maggie Haberman’a konuşan Donald Trump, “Demokratik yollarla seçilen, ancak gittikçe otoriterleşen lider” olarak tanımladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı,  “Darbe girişimini tersine çevirebilmesinden dolayı kendisine prim veriyorum” sözleriyle övmüştü. Darbe girişiminin kurgu olduğu iddialarını hatırlatılması üzerine, “Bazıları darbenin önceden kurgulandığını iddia ediyor, ama ben bu iddialara inanmıyorum” yanıtı vermişti.

Trump: IŞİD ile ancak onları bir araya getirebilirsek başa çıkabiliriz.
Trump’a göre IŞİD ile mücadelede zafer kazanmak için Türkler ile Kürtleri bir araya getirmek şart

“IŞİD’le ancak onları bir araya getirebilirsek başa çıkabiliriz.”

Donald Trump, röportajında en az Erdoğan kadar övgü dolu sözlerle bahsettiği bir unsur daha var. O da Kobani’de, IŞİD’e karşı efsanevi bir direniş gösteren PYD-YPG güçleri.

PYD ve YPG’ye karşı hissiyatını “IŞİD’e karşı savaşan Kürt savaşçılarının fanatiğiyim” sözleriyle izah eden Trump, röportajı gerçekleştiren Sanger ve Haberman’ın Erdoğan’ın ‘PYD ve YPG  hayranı olmadığını’ hatırlatmasına, Erdoğan ile Kürtleri yan yana getirebileceği vadini şu ilginç açıklama ile dile getirdi.

“Bölge de iyi anlaştığımız iki güç var ancak onlar da birbiriyle savaşıyor. Ben Kürt savaşçılarının da fanatiğiyim, Türkiye ile de yakın ilişkilerimiz var. Eğer Suriye’deki Kürtlerle Türkleri bir araya getirmeyi başarabilirsek gerçekten harika olur. IŞİD ile ancak onları bir araya getirebilirsek başa çıkabiliriz.”

Donald Trump’ın Türkiye Hükümeti  ve Kürtler hakkındaki planları bu kadar değil. Başkanlık seçimini kazandığı taktirde ilk iş olarak iki tarafı bir araya getireceğini söyleyen Trump, “Dost olduğumuz iki taraf var ve onlar da birbiriyle savaşıyor.” diye tarif ettiği Türkiye ve Kürtlerin aralarını yapabilecek tek gücün kendisi olduğuna inanıyor.

PYD Lideri Salih Müslim, ABD'nin yeni başkanı Trump’a Kürtleri destekleme çağrısı yaptı.
PYD Lideri Salih Müslim, ABD’nin yeni başkanı Trump’a Kürtleri destekleme çağrısı yaptı.

Şimdi sözleri yerine getirme zamanı

8 Kasımdaki ABD seçimleri Cumhuriyetçi adayı Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlandı. Hal böyle olunca da Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan Kürtler için verdiği vaatleri hatırlatma görevi, PYD lideri Salih Müslim’e düştü. ABD seçim sonuçlarını Sputnik’e değerlendiren PYD Lideri Müslim, “Eğer ABD terörle mücadele konusunda samimiyse, Kürtleri desteklemeli ve onlarla işbirliği yapmalı” açıklamasıyla, ABD’nin 45’inci başkanı Donald Trump’a Kürtleri destekleme ve vaatlerini yerine getirme çağrısı yaptı.

Dokuz8HABER/Emre Ünsallı

Yazar hakkında

admin

Yurttaş haberciliği odaklı gönüllü bir haber ağı platformu olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluşma noktasında kurulan sosyal medya tabanlı yeni tipte bir haber ajansı ağıdır.

SON TWEET’LER

32 minutes ago
CHP milletvekili Mürsel Alban, İBB başkanlık seçiminin tekrar edilmesi kararının alındığı 6 Mayıs’tan bu yana 39 günde, kamu bankalarının hükümete yakınlığıyla bilinen 6 gazeteye 260 defa reklam verdiğini açıklarken bu durumu “hortumlama” olarak niteledi. via/
@BirGun_Gazetesi https://t.co/EpabqNiLJU
3 7
1 hour ago
Patnos Spor’un Amatör Lig şampiyonluğu nedeniyle AKP'li Pendik Belediye Meclis Üyesi İdris Bilici'nin verdiği yemekte, CHP Kadıköy Belediye Başkanı
@serdildara
Odabaşı'na sahneye davet ederken “siyaset yok sadece selamlama yapacaksınız” demesi üzerine, Odabaşı geceyi terk etti. https://t.co/7qCeMb56ve
1 12
2 hours ago
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, haziran ayında gerçekleştirdiği 3’üncü oturumunda, öğrencilere ekonomik destek olmak amacıyla öğrenci evlerine su faturalarının konutlara uygulanan faturalandırmadan yüzde 50 indirimli olması kararı alındı. via/
@sendikaorg https://t.co/IrrJL87EGc
1 20
3 hours ago
Batman Belediye Eş Başkanı Songül Korkmaz, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Tüm Kamusal Alanlarda Kirlilikle Mücadele Çalışmaları” kapsamında gerçekleştirdiği park ziyaretlerinde, ‘kirletmemek en iyi temizliktir’ dedi.
#dokuz8/
@CiwanDegerEvli https://t.co/aeRxcynRca
1 7
4 hours ago
Hazine Kamu Finansmanı eski Genel Müdürü Hakan Özyıldız [@HAKANOZYILDIZ], twitter üzerinden yaptığı açıklamada devlet ve hükümet kavramlarının ayrımına dikkat çekerek, kamu hizmeti için tarafsızlığın önemine vurgu yaptı. https://t.co/rHKZvntaSs
8 42