GÜNDEM

Gün Sonu | YSK’dan “KHK’lılar oy kullanabilir” kararı

Yüksek Seçim Kurulu, KHK ile ihraç edilen kişilerin oy kullanabileceğine karar verdi. AKP, KHK’lıların oy kullanmasını iptal gerekçesi olarak YSK’ya sunmuştu. İstanbul seçimlerine yönelik itirazları görüşen YSK, 41 bin 132 kişi ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasına karar verdi.

CHP Grup Başkan Vekilleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesinde düzenlenen saldırıya ilişkin Meclis Başkanlığı’na, Meclis Araştırma Önergesi verdi. Kılıçdaroğlu, asker cenazesinde kendisine saldıranlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Akar, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’ta uğradığı saldırının ardından yaptığı konuşmaya ilişkin açıklama yaptı. “Mesaj dediğim vatandaşların ‘terörü bitirin’ sözüne yanıttı” diyen Akar, konuşma sırasında saldırıdan haberi olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM çıkışında Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı ile ilgili, “PKK ile hangi siyasi örgüt el ele kol kola geziyor sonra oraya gidiyor? Ben bile Cumhurbaşkanı olarak gitmeden önce soruyorum, rahatsız olunacaksa gitmiyorum” dedi. Erdoğan, Pervin Buldan’ın konuşması sırasında oturumu terketmesine dair, “Nasıl ayrılmayalım? İstiklal Marşını parlamentoda okumayanları dinleyelim mi? Benim Mehmetlerimi şehit edenleri dinleyelim mi? Onlarla kol kola gezenleri, onlarla omuz omuza verenleri dinleyelim mi?” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 23 Nisan oturumunda konuşmaya başlayınca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı bakanlar salonu terk etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan koltuğuna oturan 6. sınıf öğrencisi Ozan Sözeyataroğlu’na CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu soruldu. Sözeyataroğlu, “Telefonu bende yok onun için arayamayacağım. Her türlü şiddete karşıyız” diye yanıt verdi. Erdoğan yanıta güldü.

NTV’nin 23 Nisan programında bir çocuğun hayallerini anlatırken, “Köln üniversitesinde tıp okumak istiyorum sonra belki Alman vatandaşı olurum” ifadelerini kullanması üzerine spiker, zor anlar yaşadı.

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun gözaltına alındı. Sabri Uzun, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret, terör örgütü propagandası yapmak ve örgüte yardım’la suçlanıyor.

Ayhan Bilgen’in 31 Mart Yerel Seçimlerinde Kars Belediyesi Eş Başkanı seçilmesinden sonra Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yeni Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç oldu.

Oyuncu Deniz Çakır hakkında hazırlanan iddianamede “halkın bir kesimini, sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu işlediği iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Kuzey İrlanda polisi, Lyra McKee’nin öldürülmesiyle ilgili 57 yaşında bir kadını gözaltına aldığını duyururken; ‘Yeni IRA’ (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) örgütü ise gazetecinin ölümünden sorumlu olduğunu kabul edip, gazetecinin ailesinden özür diledi.

Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik: