Bugün 29 Ocak Cuma. Bir haftayı daha geride bırakırken, gündemde artışı durdurulamayan gıdalar ve artan yoksulluk var. Hafta boyu Dünya Ekonomik Forumu’na  damgasını vuran yoksulluk ve ekonomik kriz tartışmaları, yoksulun sofrasında daha net biçimde görülüyor. Siyaset ittifaklar ve reform tartışmaları ile öne çıkarken, pandemi ve aşı gündemine de eşitsizlik damga vuruyor.

İşte haftanın öne çıkan başlıkları ile Haftadan Kalan’lar…

EŞİTSİZLİK VE YOKSULLUK TIRMANIŞTA

Dünya Ekonomik Forumu yüz yüze yapılamadı, ama çevrim içi olarak dünya liderlerini buluşturdu. Oxfam’ın liderlerin önüne koyduğu Eşitsizlik Raporu dünyadaki adaletsizliği gözler önüne serdi: Son 9 ayda en zengin 10 kişinin servet artışı ile tüm dünya aşılanabilir!
Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü yöneticileri, artan yoksulluğun yanı sıra “Covit-19 aşısına ulaşılamaması” sorununa da değindi. “Aşı milliyetçiliği” konusu hafta boyu tartışıldı.

GIDA ÜRÜNLERİNDE FAHİŞ FİYATLAR

Son günlerde gıda fiyatlarında yaşanan artışlar Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın gündemine girdi. Erdoğan esnafı uyarırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı bu gündemli özel bir toplantı yaptı. PTT’nin ucuz gıda satışına başlaması gündemde.
Yoksulluk gündeminin önemli bir ayağını oluşturan pandemi mağdurları da seslerini yükseltiyor. Pandemi tedbirleri nedeniyle zor günler yaşayan bar, kafe, turizm esnafı ve çalışanları Türkiye’nin beş ayrı kentinde eylemler yaptı. Bu dikkat çekici eylemin hemen ardından esnafın sorunlarını Günden Kalan’da konuştuk.

Pandemide olağanüstü koşullarda çalışan ve büyük sorunlar yaşayan kargo işçilerine toplu iş sözleşme görüşmelerinden iyi haber geldi. Aras Kargo’da çalışan 5 bin işçi adına TÜMTİS’in imzaladığı örnek toplu sözleşme önemli ücret ve hak artışı sağladı.
Türkiye’nin farklı bölgelerinde süren işçi direnişleri hafta boyu değişik eylemler ile gündeme geldi. Kışın zorlu koşullarında devam eden direnişleri sizin için derledik.

EKONOMİDE, YARGIDA REFORM PAKETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü ettiği ekonomide ve yargıda reformun son hali AKP MYK’da ele alındı. Detaylar sonra açıklanacak, ancak kulislerde konuşulan başlıkları sizin için derledik.

Türkiye’de siyaset yargı ile tartışmaları devam ettirirken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden net bir uyarı geldi. AİHM Başkanı Spano, “AİHM kararlarının tüm devletler için bağlayıcı olduğunu” hatırlattı. Yargının bu haftaki tartışılan kararları arasında “Soma davasında patronların yüksek ceza almaktan kurtarılması”, “Sinoplu 37 çevreciye toplamda 42 yıl 10 ay hapis cezası verilmesi” da yer aldı.
Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler ve akademisyenlerin eylemleri  hafta boyu devam etti; Gine’de kaçırılan denizcilerden sonunda iyi haber geldi. ABD’nnin yeni başkanı Joe Biden, bir haftada 43 kararnameyle rekor kırdı ve ABD’yi normale döndürmeye çalıştı. Pandemi tedbirleri nedeniyle perde açamayan tiyatrolar, “Sahneden Naklen” yayınlarla izleyicilerin evlerine kadar girebiliyor.

CANLI YAYINDA HAFTADAN KALANLAR

Bir haftayı daha geride bırakırken Bekir Güneş’in sunduğu Haftadan Kalan’da gündem pandemi ve İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırma girişimleri… Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu üyesi ve Kovid-19 İzleme Kurulu üyesi Nasir Nesanir pandemi ve aşılama ile ilgili son gelişmeleri yorumlayacak; EŞİK Platformu Gönüllüsü ve Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyesi Gülizar İpek ise Saadet Partisi yöneticisi Oğuzhan Asiltürk’ün açıklamaları ile gündeme gelen “İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması” kararını yorumlayacak.