Bugün 27 Ocak Çarşamba. İstanbul bir kez daha batıdan gelen soğuk hava dalgasının etkisine giriyor. Özellikle bu akşam için dikkatli olunması uyarıları yapılıyor. Siyasetin gündeminde karşılıklı suçlamalar, diyalog arayışı ve yargıyla ilgili tartışmalar var. Pandemi tedbirleri ve ağır ekonomik koşullar altında bunalan halkın gündemi ise bir an önce “normal”e dönebilmek.

İşte Soma davasında patronların kurtaran karardan şehir hastanelere ödenen yüksek kira bedeline, Almanya’nın evde çalışmayı mecburi kılan kararından Galataport işçilerinin iş bırakma eylemine günün öne çıkan başlıkları…

BİLİM KURULU TOPLANTISI

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17.00’de önümüzdeki dönem yapılacakları ele almak üzere bir araya geldi. Almanya, giderek artırdığı koronavirüs tedbirlerine bir yenisini daha ekledi. İşverenlere herhangi bir teknik engel bulunmaması halinde çalışanlara evden çalışma imkanı sunma zorunluluğu getirildi. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Özdemir ise maçların seyircili oynanmasını istediklerini, aşılamaya paralel olarak aşılı seyircilerin statlara gelebileceğini dile getirdi. Aşılama çalışmaları ilerledikçe öncelik tartışmaları da artıyor. Kanser hastalarının en riskli grupta olduğu vurgulanarak, aşılama çalışmalarında kanser hastalarına öncelik verilmesi istendi.
Aşıya erişimdeki küresel eşitsizlik dünyanın gündemi olmaya devam ediyor. Aşı sorunu ile ilgili olarak son günlerdeki gelişmeleri ve artan tepki açıklamalarını sizin için video haber olarak derledik.

SİYASETİN GÜNDEMİ HER ZAMANKİ GİBİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan bugün partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasının önemli bir bölümünü muhalefeti eleştirmeye ayıran Erdoğan, “Tek vaatleri Tayyip Erdoğan’ı indirmek olan bir muhalefete bu millet iktidarı vermez” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise bugün TÜRMOB’daydı, muhasebeci ve mali müşavirlerin meslek örgütünden bağımsız bir kurum olarak SGK’yı tarihçesiyle birlikte masaya yatırmalarını istedi. HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar, dört parti ile görüşme yapmak üzere harekete geçti. İlk durak Saadet Partisi olarak açıklanırken, CHP, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nden de randevu istendi. İyi Parti Genel Başkanı Akşener, ise Akşener ise Cumhur ittifakını “tuhaf” olarak nitelendirdi ve yana yakıla “HDP kapatılsın” diyen iktidarın bunun için “en ufak bir adım bile atmadığını” söyledi.
CHP MYK’ya sunulan raporda hem hükümet sistemi, hem de yargı alanında yapılması gereken değişikliklere yer verildi. Öte yandan AKP MYK’sına sunulan Reform Paketi kapsamında hakim ve savcıların sosyal medya kullanımına kısıtlama ya da yasak getirilmesinin planlandığı ortaya çıktı. HDP milletvekili Kerestecioğlu basın toplantısı yaparak yargı ile ilgili tartışmalara katıldı. Yargının bütünüyle siyasallaştığını söyleyen Kerestecioğlu, adaletin artık sosyal medyada aradığını aktardı.
HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, bugün Günden Kalan’da politik gündem, HDP’nin ziyaretleri ve yargı tartışmaları ile ilgili olarak Bekir Güneş’in sorularını yanıtlıyor.

SOMA DAVASINDA SKANDAL GELİŞME

Soma Katliamı davasında yargılanan dört sanık, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ndeki değişiklik sayesinde yüksek ceza almaktan kurtuldu.
Şehir hastaneleri ile ilgili bilgi veren Sağlık Bakanlığı, 2020 yılında kira olarak 5,5 milyar TL, hizmet bedeli olarak 3,2 milyar TL ödediğini açıkladı. Galataport şantiyesinde çalışan işçiler maaşları ödenmediği için iş bıraktı.
Hatay’da kaçak eğitim yapılan etüt merkezinde bir kız çocuğunun istismara maruz kalması üzerine soruşturma açıldı. Çocuğuna cinsel istismarda bulunan erkeğe “duruşmalardaki tutumu” ve “takım elbise giymesi” göz önünde bulundurularak iyi hal indirimi yapıldı.

PANDEMİYE RAĞMEN TİYATRO VE SİNEMA

Moda Sahnesi, tiyatro salonlarına yönelik pandemi kısıtlamalarını aşmak için tiyatro oyunlarını sahneden canlı olarak yayınlıyor. Mart ayı başında dördüncü kez düzenlenecek olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ulusal yarışma ve gösterim seçkisi açıklandı.